§ 1
Zarząd Krajowy na podstawie § 23 pkt 2 pp. 10 powołuje Krajowy Klub Miłośników Historii i Zabytków Transportu SITK (w skrócie KKMHiZT)
§ 2
Zarząd Krajowy wyznacza przewodniczącego Krajowego Klubu MHiZT z grona aktywistów.
§ 3
Członkami KKMHiZT SITK są delegowani przez oddziały aktywni członkowie SITK zainteresowani rozwojem badań historii transportu w Polsce i ewidencjonowaniem zabytków tego działu gospodarki narodowej.
§ 4
1. Pracami KKMHiZT kieruje prezydium. Członkowie Klubu na I w kadencji zebraniu plenarnym wybierają zastępcę przewodniczącego, sekretarza i dwóch członków, którzy razem z przewodniczącym tworzą Prezydium.
2. Zebrania prezydium zwołuje przewodniczący według własnego uznania.
3. Protokoły posiedzeń prezydium i plenarnych zebrań sporządza sekretarz.
4. Sekretarz jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji z działalności Klubu.
5. Sekretarz sporządza roczne sprawozdanie z działalności Krajowego Klubu.
§ 5
1. Zebrania plenarne mogą być organizowane przez prezydium Klubu we współpracy z zainteresowanym oddziałem w terenie w porozumieniu z sekretarzem generalnym SITK 2 lub 3 razy w roku na podstawie uzgodnionego programu i preliminarza kosztów (w tym udział w dofinansowaniu przez Zarząd Krajowy).
2. Wskazane jest, aby każde plenarne zebranie Klubu, było połączone ze zwiedzaniem obiektów zabytkowych, muzeów, skansenów itp.
§ 6
Zadaniem Krajowego Klubu MHiZT jest w szczególności:
popularyzowanie wiedzy o historii techniki i ochronie zabytków transportu.
upamiętnianie twórców techniki,
współpraca z instytucjami zajmującymi się historią techniki.
§ 7
Zadania swoje Krajowy Klub realizuje poprzez:
wyszukiwanie i ewidencjonowanie zabytkowych obiektów,
pobudzanie członków Stowarzyszenia do utrwalania pamięci osób zasłużonych, zachęcanie członków SITK do poznawania obiektów zabytkowych przez organizowanie wycieczek, organizowanie seminariów, konferencji naukowych, odczytów, wystaw, konkursów itp.
§ 8
1. Dla członków Krajowego Klubu oraz innych osób zasłużonych w działalności na rzecz ochrony zabytków transportu oraz w kultywowaniu historii techniki transportowej ustanowiona została odznaka "Przyjaciel Zabytków Transportu".
2. Tryb nadawania odznaki "Przyjaciel Zabytków Transportu" określa odrębny regulamin.
§ 9
1. Koszty rzeczowe, wynikające z działalności KKMHiZT pokrywa Zarząd Krajowy w oparciu o zatwierdzony przez sekretarz generalnego preliminarz.
2. Udział członków KK w zebraniach finansowany jest przez oddziały, które swoich członków delegowały.
§ 10
Na życzenie Zarządu Krajowego przewodniczący Krajowego Klubu składa syntetyczne sprawozdanie na posiedzeniu Zarządu Krajowego.
* * *
Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Krajowy w dniu 15 stycznia 2008r.